Planujecie wyjazd na wakacje, ale Wasz samochód nie pomieści całej rodziny i bagażu? A może Wasze auto jest w naprawie i potrzebujecie szybkiego zastępstwa na podróż do innego miasta? Odpowiedzią na te rozterki jest wypożyczenie samochodu z profesjonalnej wypożyczalni. To ekonomiczny i wygodny sposób na podróżowanie, który cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców miast. Sprawdźcie, jakie klasy samochodów można znaleźć w większości wypożyczalni.

Klasa samochodu – system klasyfikacji aut

Zanim przejdziemy do omawiania klas samochodowych w wypożyczalniach, warto wyjaśnić samą definicję klasy – lub inaczej segmentu – auta. Klasa aut to umowny zbiór samochodów o określonych cechach lub przeznaczeniu. W zależności od rynku motoryzacyjnego istnieją dwa podstawowe podziały. W Europie, czyli również w Polsce, ważniejszy jest podział według wielkości samochodu, podczas gdy w Ameryce Północnej dominuje podział cenowy.

Dla ułatwienia każdy segment aut oznacza się literami alfabetu:

  • Segment A – samochody małe, przeznaczone do jazdy miejskiej.
  • Segment B – samochody małe, nieco większe od A, zazwyczaj z praktycznym bagażnikiem.
  • Segment C – kompaktowe, oferują miejsce dla pięciu dorosłych i bagażnik.
  • Segment D – tzw. samochody rodzinne, oferujące komfortowe warunki do podróżowania na długich trasach.
  • Segment E – klasa wyższa/średnia, duże, komfortowe i bogato wyposażone samochody.
  • Segment F – klasa luksusowa.
  • Segment S – samochody sportowe, terenowe i vany.

Zaliczenie samochodu do określonego segmentu jest w dużej mierze umowne, dlatego niektóre auta bywają czasami uważane za przedstawicieli jednej klasy, innym razem klasyfikowane jako inna. Wynika to po części z tego, że o przynależności decyduje zestaw różnych czynników, np. rozstaw osi, wymiary zewnętrzne, kształt i typ nadwozia, liczba drzwi czy liczba przewożonych pasażerów.

Segmenty samochodów w wypożyczalniach

W zależności od wielkości i renomy, wypożyczalnie oferują wszystkie możliwe klasy samochodów osobowych. Dobra wypożyczalnia to nie tylko atrakcyjne warunki oferowanych usług, ale przede wszystkim duży wybór aut o różnej specyfice. Tak rozległa kolekcja aut pozwala klientom na dopasowanie samochodu do potrzeb oraz zmieszczenia się w ustalonym budżecie. Jest to istotne, ponieważ opłata za poszczególne auta zależy nie tylko od przewidywanego okresu użytkowania, ale również od ich klasy.

Większość wypożyczalni oferuje podział na klasy i segmenty samochodów, który pomaga klientom w dokonaniu wyboru. Zazwyczaj największy jest wybór pojazdów najbardziej popularnych wśród kierowców, czyli aut rodzinnych z segmentu C oraz segmentu B. Samochody tego typu są wybierane zarówno przez osoby, które potrzebują auta do celów służbowych, jak i prywatnych. Stosunkowo dużą polarnością cieszą się także auta segmentu D. W dobrych wypożyczalniach znajdują się też oczywiście samochody wyższych klas, które wybierane są często na ważne okazje i wydarzenia.

Najpopularniejsze klasy samochodów z wypożyczalni

Choć kiedyś posiadanie samochodu było niemal koniecznością, dziś coraz więcej osób decyduje się na zrezygnowanie z tego dość obciążającego zakupu. Niektórych przed nabyciem auta powstrzymują koszty związane z jego utrzymaniem, a innych – względy środowiskowe. Tak czy inaczej, zmniejszająca się liczba osób posiadających samochody przekłada się na wzrost zainteresowania doraźnym wypożyczaniem pojazdów. Polacy sięgają po nie coraz częściej – czy to podczas wyjazdu na wakacje, czy na ważne imprezy.

Jak pokazują badania, najchętniej wybieranymi samochodami w wypożyczalniach są ekonomiczne auta miejskie. Popularne marki to Kia, Opel, Renault i Fiat, które charakteryzują się dość niskim zużyciem paliwa, a do tego nadają się do podróżowania w warunkach miejskich. To przede wszystkim klasy samochodów B i C, które łączą w sobie kompaktowość z praktycznością, przez co stanowią optymalny wybór dla codziennych wyjazdów. Wybór klasy i konkretnego pojazdu jak zawsze powinien być jednak uzależniony od konkretnych upodobań, potrzeb i sytuacji.