Czy wynajem to naprawdę dobre wyjście?

19/09/2016

Z roku na rok rynek wynajmu samochodu pnie się do góry. Przybywa firm oferujących tą usługę kusząc klientów coraz to lepszymi i “bajeranckimi” modelami czy mega promocjami. A skąd taki fenomen? Czy to faktycznie dobry pomysł jeździć wypożyczonym samochodem?

Jeszcze kilka lat temu wynajem samochodu nie było tak bardzo znane i przede wszystkim łatwe. Nie każdy mógł sobie pozwolić na użytkowanie “nie swojego” samochodu. Były on luksusem, na który nie każdy mógł sobie pozowlić. Chyba każdy z nas pamięta, gdy nowy “wóz” pojawił się na osiedlu. “Wooow!!!” - to najczęstsza reakcja jak wtedy się pojawiała. Teraz każda rodzina posiada przynajmniej jeden samochodu i nie jest to żaden rarytas.

Jeśli jesteś na etapie kupna czy też wymiany swojego wozu na “lepszy model”, zastanów się nad sposobem jego finansowania. Czy brałeś pod uwagę wynajem? Nie? To może spróbuje Cię do niego przekonać.

Wynajem samochodu to nic innego jak pożyczka od firmy oferując ten typ usługi. To od ciebie zależy jakim modelem samochodu chcesz jeździć, a co najlepsze możesz zmienić go zawsze kiedy tylko chcesz.Płacisz co miesiąc określoną kwotę za wypożyczenie i cieszysz się z jazdy. Zatanawiasz się pewnie jakie warunki musisz spełnić? Spokojnie, wypożyczalnie to nie bank. Wystarczy dowód osobisty, prawo jazdy i karta kredytowa. Wybierasz samochód, podajesz swoje dane, płacisz i jedziesz. Opłata za wynajem zależy od długości najmu. To Ty określasz na jak długo potrzebujesz samochodu. Jeśli planujesz wynajmować samochód powyżej miesiąca, wypożyczalnia przygotuje specjalną i dedykowaną tylko Tobie ofertę wynajmu, uzależnioną od modelu samochodu, długości najmu czy średniomiesięcznego przebiegu. W cenę takiego najmu wliczone są również wszystkie koszty serwisowe tego samochodu. Zawsze przy wynajmie samochodu, musisz wnieść depozyt. Uzależniony jest on od głównie od modelu wynajmowanego auta oraz długości najmu. W większości wypożyczalni kwota ta blokowana jest na Twojej karcie kredytowej.

Pewnie nasuwa Cisie pytanie - “A co jak uszkodzę nie swój samochód? Co mi za to grozi?” Spokojnie, teoretycznie nie grozi Ci nic. Każdy wypożyczony samochód na wykupiony pełen pakiet ubezpieczeniowy - OC/AC/NNW. Jeśli samochód zostanie uszkodzony przez drugiego uczestnika ruchu drogowego, postępujesz z ogólnie przyjęta procedurą - spisanie notatki z miejsca zdarzenia, wezwanie policji, oględziny i naprawa, na czas której dostaniesz samochód zastępczy. Jeśli jednak uszkodzenie pojazdu nastąpi z Twojej winy lub nie masz świadków takiego zdarzenia, Twoja odpowiedzialność z tytułu udziału w szkodzie wynosić będzie od 1 tys do nawet 4-5 tys złotych. Klienci wypożyczalni często decydują się na zniesienie takiej odpowiedzialności - dopłacając do czynszu za najem samochodu, nie ponoszą kosztów w tego typu sytuacjach. Przezorny zawsze ubezpieczony.

Firmy specjalizujące się wynajmie samochodów bardzo elastycznie podchodzą do swoich klientów. W każdej chwili możesz oddać samochód, jeśli nie jest ci on już potrzebny i zawsze możesz przedłużyć wynajmowanie. Oczywiście i w jedną iw drugą stronę działa zasada re-kalkulacji kosztów na wynajem - jak i wszędzie także i tym biznesie działa zasada - “Im dłużej tym taniej”.

Nie obawiaj się wynajmować samochodu. Jak widzisz jest to bardzo proste i dostępne od ręki. Zawsze kiedy będziesz miał problem, czekać na Ciebie będzie dedykowany Tobie opiekun z wypożyczalni, który pomoże Ci nawet w najcięższej sytuacji i nie zostawi bez pomocy.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego