O korzyściach płynących z wynajmu średnio lub długoterminowego samochodów w stosunku do kupna własnego pojazdu pisaliśmy już zarówno na naszym blogu, jak i na naszej fanpage na Facebooku. Pisaliśmy także (na FB) o tym, że polskie urzędy niechętnie decydują się na wynajem samochodów i decydują się na kupno aut, a wraz z tym na ogromne koszty. Innymi słowy w Polsce nie docenia się jeszcze korzyści płynących z takiej usługi, jaką jest wynajem samochodów (tak, jak doceniają to już inne kraje).

Ale ostatnio Dziennik Gazeta Prawna umieściła informację o tym, że Komenda Główna Policji zadecydowała, by zamiast kupować 10 tysięcy nowych pojazdów dla policjantów, auta te wypożyczyć i firmom wypożyczającym powierzyć opiekę nad samochodami. Auta te zastąpią flotę KIA, która już wysłużyła się naszej policji.

Zamówienie na nowe samochody dla policji miałoby obejmować zarówno radiowozy oznakowane jak i policyjne samochody nieoznakowane. Jakie są korzyści z takiego rozwiązania – to oczywiste dla tych, którzy czytają nasz blog i FP, więc tylko w skrócie przypominamy: wymiana samochodów co 3-4 lata, pełen serwis oraz w razie awarii samochody zastępcze, ubezpieczenie.

Na podobne rozwiązanie zdecydowano się w Ministerstwie Skarbu i Ministerstwie Środowiska. To ciągle za mało, by dorównać innym krajom w tych rozsądnych decyzjach.

Sceptycznie nastawionym podajemy cyferki. „Według wstępnych szacunków koszt takiej operacji sięgałby ok. 160 milionów rocznie. Tymczasem na zakup 10 tysięcy samochodów średniej klasy należałoby przeznaczyć z budżetu – za jednym razem – 600 milionów.”