Wypożyczanie samochodów staje się coraz bardziej popularne, z roku na rok przybywa klientów firm, oferujących taką usługę. Jest wiele powodów, dla których rozwiązanie to zyskuje zwolenników, takich jak oszczędność czasu i pieniędzy na taksówki, kiedy przebywamy np. na wyjeździe służbowym. Dodatkowo dostępność ofert wypożyczalni zachęca kolejne osoby. Zanim jednak udamy się do wypożyczalni i poznamy jej cennik, warto dowiedzieć się od czego zależy koszt wynajmu samochodu.

Cena wypożyczenia samochodu – co na nią wpływa?

Na cenę wypożyczenia auta składa się kilka czynników. Każda wypożyczalnia ustala własny cennik, uwzględniając w nim najczęściej elementy, które przedstawiamy poniżej.

Czas wynajmu

Jednym z kluczowych czynników wpływających na cenę wynajmu auta jest okres, na jaki chcemy go wypożyczyć. Zwykle sprawdza się zasada, że im krótszy czas, tym mniej opłacalnie w przeliczeniu za dzień. Z tego powodu taniej wychodzi wynajem na dłuższy okres, wówczas cena wypożyczenia samochodu jest stosunkowo niższa. Warto też być czujnym, jeśli decydujemy się na taki ruch w okresie wakacyjnym czy świątecznym. Niektóre firmy podnoszą nieco ceny w tym czasie, co jednak powinno być zaznaczone w cenniku.

Rodzaj oraz klasa pojazdu

Cena wypożyczenia auta wyższej klasy jest droższa niż plasowanego o jedną lub kilka półek niżej. Jeśli chcemy wynająć samochód, najlepiej przemyśleć, jaki będzie dla nas odpowiedni i zdecydować się na taki, który spełnia nasze potrzeby. Na koszt wynajmu samochodu może wpływać także wielkość, im większe auto, tym wyższa cena. Znaczenie ma również zasilanie – hybrydy lub pojazdy elektryczne mogą kosztować więcej niż napędzane gazem.

Zabezpieczenie, czyli kaucja

Wypożyczalnie często wymagają również kaucji, która rośnie proporcjonalnie do klasy samochodu. Jest to forma zabezpieczenia dla firmy, która dodawana jest do ceny wynajmu auta i zwykle kwota ta jest blokowana na koncie. Zostaje zwrócona klientowi, kiedy samochód wróci nieuszkodzony, z pełnym bakiem i bez trwałych oznak użytkowania. Warto o niej pamiętać, jeśli chcemy, aby cena wypożyczenia samochodu zmieściła się w zaplanowanym budżecie.

Ubezpieczenie OC i AC

Cena wypożyczenia auta to często także kwestia ubezpieczenia OC i AC. Niektóre wypożyczalnie wymagają, aby klient posiadał aktualne OC, wówczas płaci się tylko za dodatkowe AC. Inne nie oczekują własnego ubezpieczenia, lecz doliczają odpowiednią kwotę do ostatecznego rachunku końcowego. Wówczas koszt wynajmu auta rośnie.

Specjalne wyposażenie

Kiedy wynajmujemy auto możemy spotkać się z opłatą za wszelkie dodatkowe wyposażenie, takie jak np. fotelik dla dziecka, nawigacja, kufer na dach, łańcuchy na koła czy bagażnik rowerowy. Cena wypożyczenia samochodu w tym przypadku uzależniona będzie od tego, czy mamy specjalne wymagania.
Inne koszty
Zanim zdecydujemy się podpisać umowę z wypożyczalnią warto dokładnie ją przeczytać. Chociaż wiele czynników, które mają wpływ na finalny koszt jest w takich firmach podobna, to mogą one wymagać jeszcze dodatkowych płatności. Cena wypożyczenia auta może wiązać się z opłatą manipulacyjną przy płatności kartą czy za skrócenie okresu wynajmowania samochodu. Jednocześnie wiele wypożyczalni oferuje promocje za wcześniejsze zarezerwowanie pojazdu.

Koszt wynajmu samochodu – zapoznaj się z cennikiem

Jak widać koszt wynajmu samochodu zależy od wielu czynników, może także różnić się w zależności od cennika konkretnej agencji. Warto więc, zanim podejmiemy decyzję o o wypożyczeniu auta, zapoznać się z ofertą kilku firm, zestawić je i wybrać najkorzystniejszą dla siebie.