Przygotuj swój samochód na zimę

Zima na drodze
26/10/2015

Choć za oknami jeszcze jesień, warto pomyśleć o tym, aby odpowiednio wcześniej przygotować swój samochód do zimy. Chyba nie chcesz, aby po raz kolejny zima Cię zaskoczyła (wystarczy że zaskakuje ona drogowców ;)). Na co zwrócić uwagę i co należy wymienić w samochodzie, aby uniknąć niespodziewanych awarii i nieprzyjemności? Oto lista najważniejszych czynności. Przeczytaj i odhacz co już wykonałeś.

Czas na “zimówki”

Wraz z pierwszym opadem śniegu warsztaty wymiany opon przeżywają prawdziwe oblężenie. Nie ma szans na to, aby szybko wcisnąć się w “kolejkę”, a z pewnością są one długie. Nie czekaj więc aż “spadnie pierwszy śnieg tej jesieni” i odpowiednio wcześniej zaplanuj zmianę opon na zimowe. Ważne jest również jakie opony wybierzesz do swojego samochodu. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na bieżnik. Jeżeli ma min. 4 mm (mierzone od jego dna) i jest równomiernie zużyty - opona nadaje się do użycia. Po wymianie opon sprawdź również ich ciśnienie. To jakie ono powinno być znajdziesz na tabliczce w swoim samochodzie najczęściej przy drzwiach. To wszystko ważne jest nie tylko ze względu na Twoje bezpieczeństwo ale również wpływa na żywotność opon, a co za tym idzie twoje finanse.

Zmiana płynów eksploatacyjnych i wycieraczki

Letni płyn do spryskiwaczy schowaj w garażu. Czas abyś zaczął korzystać z zimowego. Używanie letniego może powodować nie tylko zamarzanie szyby, ale również uszkodzenie elektrycznej pompki. Powinieneś również sprawdzić płyn w układzie chłodzenia, by nie uszkodzić silnika. Dotyczy to głownie samochodów z tzn. “drugiej ręki”. Przy okazji zerknij na płyn hamulcowy. Jak to mówią “przezorny zawsze ubezpieczony”.

Na uwagę zasługują również wycieraczki. Zima to czas kiedy będziesz używał ich stosunkowo częściej niż latem. Ważne aby zbierały one cały brud z naszych szyb. Przetarte wycieraczki mogą również porysować szybę co może doprowadzić do jej wymiany.

Sprawdzenie akumulatora i silnika

Przed zimą polecam sprawdzić również stan akumulatora i silnika w Twoim samochodzie. Możesz to zrobić w warsztacie pod okiem specjalisty, gdy oceni i przewidzi jak może zachować się akumulator w czasie mrozów. Warto zaopatrzyć się w kable rozruchowe - nigdy nie wiesz kiedy spotka Cię niemiła niespodzianka w postaci rozładowanego akumulatora (nawet mimo wcześniejszego sprawdzenia jego stanu). Jak jak sprawdzić silnik?

  • silnik benzynowy - sprawdź świece zapłonowe i przewody wysokiego napięcia
  • silnik diesel - sprawdź działanie świec żarowych i wykonaj przegląd układu wtryskowego
  • silnik z lpg - - sprawdź szczelność układu chłodzenia i wykonaj przegląd instalacji LPG

Co warto mieć w samochodzie

Najważniejszym, zimowym wyposażeniem Twojego samochodu jest szczotka i skrobaczka do szyb. Ta pierwsza pozwoli Ci starannie i dokładnie usunąć zalegający śnieg z Twojego samochodu. Niedokładnie oczyszczenie samochodu przed podróżą może spowodować że śnieg z dachu osunie się na przednia szybę, co może znacznie utrudnić jazdę a co najgorsze doprowadzić do tragedii. Może on również przeszkodzić w jeździe innym uczestnikom ruchu.

Skrobaczka do szyb pozwoli Ci usunąć przymarznięty śnieg czy szron. Ja dodatkowo na zimę zawsze w bagażniku mam spray do zamków, zimowy płyn do spryskiwaczy i kable ro rozruchu. Nigdy nie wiadomo co może Ci się przydać, więc lepiej mieć za dużo niż za mało.

Zima jeszcze wprawdzie się nie rozpoczęła, ale jak to mówią “im szybciej tym lepiej”. Sporządź listę rzeczy które powinieneś sprawdzić, naprawić przed sezonem zimowym, abyś mógł bezpiecznie czuć się na drodze i abyś nie był zagrodzeniem na innych uczestników ruchu drogowego.   

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego