Przygotuj się na urlop cz.3

02/06/2015

Urlop z pupilem

Planując upragniony urlop zastanawiasz się czy zabrać ze sobą psa lub kota. Musisz przede wszystkim sprawdzić, czy w miejscu, do którego się udajesz akceptują zwierzęta domowe. O ile z pensjonatami i kwaterami prywatnymi nie powinno być problemu, toi hotele często nie wyrażają zgody na pobyt czworonoga. W takiej sytuacji zadbaj o to, aby Twój pupil zamieszkał na czas Twojej nieobecności u rodziny lub znajomych. Coraz popularniejsze są też hotele dla zwierząt. Doba hotelowa to koszt 40-50 zł. W ramach tej kwoty Twój pupil będzie miał zapewniony nocleg, wyżywienie, opiekę lekarską i codzienne zabawy.

Jeśli zdecydujesz się na wakacje z czworonogiem zadbaj o jego szczepienia. Spakuj też jego miskę, smycz, kaganiec i ulubione zabawki. Nie będzie czuł się obco w innym miejscu.

Wybierając środek transportu musisz również pamiętać o zwierzaku. I tak np. PKP sporządziły listę wymagań jakie należy spełnić - wykupiony bilet dla czworonoga, aktualna karta szczepień, smycz i kaganiec. Podoba sytuacja jest w przypadku podróży autobusem, jednak tu decyzję czy możesz zabrać psa “na pokład” zależeć może od kierowcy autobusu. Podróżując samolotem możesz potraktować czworonoga jako bagaż podręcznym, chyba że jego waga przekracza 10 kg - wtedy zwierzęta muszą spędzić całą podróż w….. luku bagażowym.

Najłatwiejsza wydaje się podróż samochodem. Bez smyczy, bez kagańca, bez dodatkowych kosztów związanych z biletami. Jedyne o czym musisz pamiętać to to, by Twój pupil nie zasłaniał Ci drogi.

Krótkie zastępstwo

Okres od czerwca do września to czas urlopów. W większości zakładów pracy planowanie urlopu przypada na pierwsze miesiące roku. Warto tez pomyśleć o tym,  kto podczas Twojej nieobecności zastąpi Cię w pracy. Możesz poprosić szefa, aby zlecił to innemu pracownikowi, albo zrób to sam. Będziesz mógł przekazać wszystkie najważniejsze sprawy bezpośrednio koledze i przede wszystkim będziesz mieć pewność, że wszystko załatwi po Twojej myśli. Z pewnością on również poprosi Cię o taką przysługę podczas jego urlopu. Pamiętaj o przekierowaniu połączeń przychodzących i skrzynki mailowej do odpowiedniej osoby i najważniejsze - o poinformowaniu wszystkich zainteresowanych o Twojej nieobecności.  

Smutny powrót do rzeczywistości

Koniec laby, czas wrócić do pracy. Niestety to, co dobre szybko się kończy, a najszybciej kończy się Twój urlop. Przed Tobą wizja powrotu do “szarej rzeczywistości”. Co zrobić, żeby nie zwariować?

Nie wracaj do pracy zaraz po urlopie - zaplanuj swój powrót tak, abyś miał przynajmniej 1-2 dni na zaklimatyzowanie się i przygotowanie się na pierwszy dzień w pracy  po wypoczynku.

Przygotuj swoje biurko na powrót - wyjeżdżając na upragnione wakacje, uporządkuj swoje biurko. Gdy z nich wrócisz, nie dopadnie Cię od razu depresja, a czas który poświęciłbyś na jego sprzątanie możesz poświęcić na “odkopanie” się z zaległości.

Wrzuć niższy bieg - Twój pierwszy dzień w pracy po dłuższej nie obecności powinien przebiec w spokój spokojny. Nie rzucaj się w wir pracy. Rozplanuj co masz w pierwszej kolejności do zrobienia, przecież nie jesteś w stanie nadrobić wszystkiego w jeden dzień.

“Już jestem” - pamiętaj, żeby w poinformować wszystkich zainteresowanych, że “już jesteś”. Zadzwoń do swoich klientów lub napisz krótkiego maila, z informacją, że jesteś już w pracy. Nie zapomnij też zapytać kolegów z pracy, co działo się w firmie podczas Twojej nieobecności i przede wszystkim podziękować osobie, która w tym czasie Cię zastępowała.

Chwila przyjemności po pracy - aby odreagować “smutny powrót do rzeczywistości” zafunduj sobie chwilę przyjemności - idź na lody, duże ciacho czy długi spacer.

Najważniejsza rada dla wszystkich którzy planują swoje wakacje - aby o niczym nie zapomnieć i cieszyć się wypoczynkiem, zrób check-listę i zapisz na niej wszystko to, co powinieneś zabrać i zrobić. W szale pakowania walizek i wizji beztroskiego czasu, często coś nam umyka, a przecież wakacje są po to by choć na chwilę wyrwać się od codzienności i naładować akumulatory przed zimą. UDANEGO WYPOCZYNKU smiley

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego