Co robić w razie wypadku i kradzieży wynajętego samochodu?

17/11/2014

Wynajmując samochód powinniśmy być świadomi ryzyka wypadku, uszkodzenia pojazdu, a nawet kradzieży. Dlatego wielokrotnie zadajmy sobie pytanie: co należy zrobić w takich sytuacjach? Czy powinniśmy zawiadomić wypożyczalnię samochodów? Jakie koszty poniesiemy w związku z uszkodzeniem pojazdu. Poniżej postaramy się odpowiedzieć dla Was na najtrudniejsze pytania.

Jako osoba wynajmująca samochód musisz przewidzieć aż trzy sytuacje:

  • wypadek samochodowy, który spowoduje inny kierowca, 
  • sytuację, gdy to Ty będzie osobą odpowiedzialną za uszkodzenie pojazdu
  • kiedy sprawca uszkodzenia wynajmowanego samochodu nie będzie znany.

Kiedy sprawcą wypadku jest drugi kierowca

Jeśli doszło do wypadku z winy drugiego kierowcy, możesz odetchnąć z ulgą. Dlatego, że wszelkie uszkodzenia pokrywane są z ubezpieczenia OC. W trakcie zdarzenia pamiętaj o tym, aby zawiadomić zarówno policję, jak i wypożyczalnię. Co więcej, możesz skorzystać z przysługującego Ci prawa – zastąpienia uszkodzonego samochodu innym, nie odbiegającym od standardu tego, którym poruszałeś się do tej pory.

Kiedy to Ty uszkodziłeś samochód

Mniej komfortową sytuacją dla Ciebie będzie, jeśli to Ty będziesz sprawcą zdarzenia albo nie będziesz znał sprawcy. W takim przypadku zostaniesz obciążony kosztami naprawy. Koszty te oszacuje dział techniczny wypożyczalni samochodów, wykonując ekspertyzę. Jednak nawet i w tej nieprzyjemnej sytuacji możesz uniknąć nadmiernych kosztów. Wystarczy, że przezornie wykupisz dodatkowe ubezpieczenie, które zniesie Twoją odpowiedzialność za szkodę. Pamiętaj, że koszt takiego ubezpieczenia jest uzależniony od klasy auta.

Kiedy ukradli Ci auto

Zupełnie inaczej potraktuje Cię wypożyczalnia, jeżeli dojdzie do kradzieży samochodu. Musisz liczyć się z tym, że zostaniesz obciążony kosztami uzależnionymi od klasy auta. Co więcej, wypożyczalnia obciąży Cię również za kradzież kół, czy innych zniszczeń jak wybita szyba. Niestety, w przypadku kradzieży samochodu nie pomoże Ci wykupienie dodatkowego ubezpieczenia znoszącego odpowiedzialność w szkodzie. Zazwyczaj, uważnie czytając regulamin wypożyczalni, znajdziesz informacje o wyłączeniu takiego ubezpieczenia w szczególnych sytuacjach.

Pamiętaj, że najważniejsze w każdej z trzech wymienionych sytuacji, jest to, abyś zachował spokój. Musisz być opanowany. Dlatego nie wdawaj się w żadne dyskusje z innymi uczestnikami ruchu drogowego. W tym momencie musisz ustalić jaką rolę odgrywasz w wypadku samochodowym. Co więcej, musisz dowiedzieć się kto jest sprawcą zdarzenia. 

Zawsze wypożyczaj samochód z zaufanych sieci wypożyczalni samochodów jak FleetPoland. Znajdziesz je w różnych miastach Polski, również w Krakowie. 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego