Przygotuj się na urlop cz.2

27/05/2015

Uważaj na swoje zdrowie

Wybierając się na upragniony urlop powinieneś zadbać o zdrowie i zabezpieczyć się “na szelki wypadek”. Wyjeżdżając za granicę w pierwszej kolejności udaj się do Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia po Europejską Kartę Zdrowia. Uprawia ona do korzystania z opieki medycznej na takich zasadach jak obywatele państwa, do którego się udajemy.

Jeśli kierunkiem Twojego wypoczynku są kraje egzotyczne musisz pamiętać o dodatkowych szczepieniach. W wirze przygotowań do wyjazdu często nie myślimy o tym, że możemy zachorować na chorobę tropikalną. Chcąc uniknąć obecności “niechcianego towarzysza”, na miesiąc przed planowanym wyjazdem udaj się do lekarza specjalisty i poprosić o szczepienia na choroby tropikalne. Jeżeli po powrocie z wakacji nie będziesz się czuł zbyt dobrze, stan zdrowia zacznie Cię niepokoić, jak najszybciej udaj się do lekarza. Pamiętaj - przezorny zawsze ubezpieczony.  

Wyjeżdżasz na urlop samochodem. Spakowałeś bagaże, przygotowałeś wszystkie dokumenty, a czy pamiętałeś o apteczce? O ile w Polsce nie jest ona obowiązkowa, to przekraczając granicę musisz ją posiadać w swoim samochodzie, aby uniknąć mandatu. Zawartość apteczki w dużym stopniu zależy od tego, jaki kierunek wakacji masz obrany. Najważniejsze dla Ciebie na pewno będą leki, które zażywasz na co dzień. Tu najlepiej zabezpiecz się w stosowną ich ilość i pamiętaj o regularności ich przyjmowania.

 

Co powinna zawierać Twoja wakacyjna apteczka:

  • plastry z opatrunkiem, jałowe gaziki, watę kosmetyczną, bandaż, nożyczki, termometr lekarski
  • krem do opalania z wysokim filtrem, żel łagodzący poparzenia słoneczne, wodę utlenioną, środki przeciwko komarom i kleszczom, żele przeciwbólowe i na obrzęki/ stłuczenia
  • środki przeciwbólowe i dolegliwości żołądkowe
  • środki pomocne przy przeziębieniu i walki z objawami alergii

Ubezpieczenie? (Nie)dziękuję

Aby czuć się bezpiecznie podczas wypoczynku, weź pod uwagę dodatkowego ubezpieczenia. Ubezpieczyć się teraz możesz od wszystkiego, ale najważniejsze dla Ciebie to:

  • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenie - kierowane jest do osób, które wyjeżdżają na wakacje za granicę. Dzięki niemu będziesz miał zabezpieczenie w postaci pokrycia kosztów leczenia w przypadku nagłych zachorować czy nieszczęśliwych wypadków. Możesz je zawrzeć nawet na 1-2 dni. Dodatkowo możesz ubezpieczyć się w razie wypadku podczas uprawiania sportów np. snowbord, narciarstwo i sporty wodne.
  • ubezpieczenie od skutków upadku biura podróży - jeśli opłacimy wczasy za pośrednictwem dowolnej karty płatniczej (kredytowa, debetowa), mamy szanse na zwrot wpłaconych środków. Dzisiaj prawie każde biuro podróży ubezpieczyło się od bankructwa, choć warto się dowiedzieć co ono pokrywa. Najlepiej przed wyborem, zajrzyj na stronę www.turystyka.gov.pl - tu możesz sprawdzić każde biuro podróży, hotel czy pensjonat, do którego się wybierasz.
  • ubezpieczenie komunikacyjne - polisa OC ważna jest na terenie całej Unii Europejskiej, podobnie jak polisa AC. Gdy nie posiadasz ubezpieczenia AutoCasco, możesz doubezpieczyć swój samochód w każdej chwili. Ważne - musisz to zrobić do końca trwania okresu ubezpieczenia. Inaczej jest w przypadku Assistance. Jeśli “działa” ono tylko na terenie RP, możesz wykupić takowe na kilka czy kilkanaście dni. Przed wyjazdem za granicę po pierwsze sprawdź stan techniczny swojego pojazdu, a po drugie udaj się do swojego ubezpieczyciela i wykup opcje Assistance na Europę.

Masz prawo do reklamacji

Odpoczynek od pracy,codziennych spraw,  relaks, beztroskie chwile z rodziną. Z tym kojarzy nam się urlop. Niestety coraz częściej do tych miłych wspomnień, dochodzą udręki związane z  walką o odszkodowanie i zadośćuczynienie za nieudane wakacje. To, co widzimy w folderach biur podróży, może znacznie różnić się od tego, co zobaczymy na własne oczy. Piękny, pięciogwiazdkowy hotel, piaszczysta plaża, smaczne jedzenie i ogrom atrakcji. Z takim przekonaniem wyruszamy na upragnione wakacje. To, co zastajemy na miejscu wprawia nas w osłupienie. Zaniedbany hotel, towarzystwo karaluchów, zero atrakcji i nieświeże jedzenie. SZOK!!! Musisz wiedzieć, że należy Ci się rekompensata za zmarnowany urlop. Pierwsze co powinieneś w takiej sytuacji zrobić, to zgłosić sprawę u rezydenta. Musi od wiedzieć, że nie jesteś zadowolony z warunków, które mimo zapewnień biura podróży nie są zgodne z tym, co Ci sprzedano. Zbierz materiał dowodowy - najlepiej w postaci zdjęć i krótkich filmów. Po przyjeździe z wakacji, niezwłocznie udaj się do biura podróży w celu złożenia reklamacji.  Masz na to 30 dni. Organizator również na tyle samo dni na ustosunkowanie się do Twojego zgłoszenia. W większości przypadku mogą zaoferować Ci inne wakacje lub dużą zniżkę przy wykupie kolejnych. Ale czy to wszystko pozwoli Ci na wymazanie tych złych wspomnień Przed wyjazdem dokładnie przeanalizuj każdą ofertę, zasięgnij opinii wśród znajomych i internautów. Być może w taki sposób unikniesz “niespodzianki” na wakacjach.

Co w bagażu najważniejsze

Pakując się na upragnione wakacje zdarza się, że o czymś zapominamy. Najlepiej zrobić listę najpotrzebniejszych rzeczy, które przydadzą się na wyjazd. Jeśli lecisz samolotem sprawdź jaki rozmiar i jaka waga bagażu podręcznego Ci przysługuje i jakie są dodatkowe opłaty za dodatkową walizkę. Wymiary bagażu podręcznego w większości linii lotniczych to 55x40x23 cm, a jego waga nie może przekroczyć 10 kg. W takim bagażu musisz zmieścić wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy na wyjazd. Musisz pamiętać również o tym, że wszystkie płyny nie mogą przekroczyć 100 ml/szt i muszą być zamknięte w odpowiedniej, foliowej torebce. Każda linia lotnicza zezwala na dodatkowy bagaż - oczywiście za stosowną dopłatą :)

W zależności od tego jaki jest cel Twojego wyjazdu, musisz zaopatrzyć się w stosowną odzież. Jeśli wyjeżdżasz w tropiki to najważniejsze będą dla Ciebie letnie, przewiewne ubrania, stój kąpielowy i wygodne buty. Nie zaszkodzi jeśli spakujesz do walizki coś cieplejszego. Nigdy nie wiadomo, czy pogoda Cię nie zaskoczy. Oczywiście w Twojej walizce powinny znaleźć się odpowiednie kosmetyki, przed wszystkim kremy z filtrem.  Wyjazd w góry to konieczność spakowania odpowiedniego obuwia, kurtki przeciwdeszczowej oraz rzeczy z długimi rękawami czy nogawkami.

Nie zapomnij przygotować też potrzebnego sprzętu elektronicznego, jak np. telefon komórkowy, ładowarki i aparatu fotograficznego, aby po udanych wakacjach móc powspominać i pochwalić się pięknymi widokami.

Najważniejsze, byś pamiętał o wszystkich, niezbędnych dokumentach, bez których nie obejdziesz się na wakacjach. Są to przede wszystkim dowód osobisty, paszport, bilety lotnicze, ubezpieczenie i karty płatnicze.

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego