Udając się do wypożyczalni po samochód wielu z Was zastanawia się, ile trwać będzie procedura związana z wynajmem, czy o wszystko zapytam, a co najważniejsze, czy wszystko mi wyjaśnią. O to jak sprawie i szybko wynająć samochód i o czym należy pamiętać próbuje Wam pokrótce opisać.

Opłaty za wynajem samochodu

Rezerwując samochód telefonicznie, mailowo czy poprzez specjalny formularz, otrzymujesz informację o cenie za wynajem samochodu. Bardzo ważną kwestią jest informacja, czy podana cena przez pracownika wypożyczalni jest ceną netto czy brutto. Zazwyczaj zawierają one już 23% podatku VAT od towarów i usług, ale nie zaszkodzi zapytać. Drugą opłatą związaną z wynajmem samochodu, którą musicie ponieść jest depozyt. Jego wielkość uzależniona jest od klasy samochodu, który wypożyczasz. Przykładowo: przy wynajmie samochodu klasy A i B cena ta waha się między 500 a 700 zł, klasa C od 1 000 zł, klasa D i wyższe powyżej 1 500 zł. Kwota pobrana na poczet depozytu jest zwrotna – w momencie kiedy zwracasz samochód, pracownik wypożyczalni po oględzinach samochodu wypłaca ci kaucję. Jest jeden warunek – samochód musi być oddany w takim samym stanie, w jakim odebrałeś go od pracownika wypożyczalni, a wszystkie należności z tytułu wynajmu są przez Ciebie uregulowane. Niektóre wypożyczalnie wymagają, aby jedna z opłat (wynajem lub depozyt) uregulowana była za pomocą karty płatniczej – debetowa/kredytowa. O ile z opłatą za wynajem nie ma większego problemu – środki są automatycznie pobierane z Twojego konta po wprowadzeniu w terminal płatniczy twojego kodu PIN, o tyle z depozytem jest troszkę inaczej. Gdy chcesz opłacić kaucję za pomocą karty płatniczej, na twoim koncie wykonywana jest tzw. operacja pre-autoryzacji. Jest to nic innej jak blokada środków na twoim koncie, do momentu rozliczenia się z wynajmu i zwrotu samochodu.

Potrzebne dokumenty do wynajmu samochodu

Aby wynająć samochód wystarczy dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport) i prawo jazdy. Obywatele USA, chcąc wypożyczyć samochód muszą posiadać Międzynarodowe Prawo Jazdy. Jest to specjalny dokument, który uprawia do prowadzenia pojazdów za granicą, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Stanowi ono potwierdzenie, że osoba która chce wynająć samochód posiada ważne na terenie USA prawo jazdy.
Gdy wynajmujesz samochód na firmę, powinieneś przedstawić pracownikowi wypożyczalni dokument tożsamości, prawo jazdy oraz dokumenty firmowe – NIP, KRS, upoważnienie do wynajmu samochodu w imieniu właściciela.

Dodatkowe wyposażenie w samochodzie

Wyjeżdżasz ze swoją rodziną na zagraniczne wakacje. Wynajmujesz samochód, ale potrzebujesz dodatkowo go doposażyć. Wszystkie wypożyczalnie w swojej ofercie posiadają opcje dodatkowego wyposażenia za niewielką opłatą. Foteliki i podkładki dla dziecka – tu ceny wahają się od 5 do 30 zł za jedną dobę wypożyczenia, nawigacja GPS – od 15 do 40 zł/dobę, telefony i wi-fi on board – od 5 do 15 zł/doba. Wyjazd za granicę również traktowany jest jako opcja dodatkowa – ceny oscylują tu na poziomie 15-40 zł na cały okres wynajmu. Wypożyczalnie chcąc sprostać wymogom swoich klientów, są w stanie doposażyć samochód w co tylko ich klient sobie zażyczy. Przyczepki, bagażniki dachowe, mini TV czy konsole do gier, to powoli standard w ofercie na dodatkowe wyposażenie oferowane przez Polskie wypożyczalnie.

Uważaj na ukryte koszty wynajmu samochodu

Niestety w każdej branży znajdziesz tzw. ukryte koszty. Jak się przed nimi ustrzec? Najczęściej stosowane przez wypożyczalnie to:

  1. Kwota końcowa wynajmu – przeliczając całkowitą kwotę wynajmu nie możesz zapomnieć o tym, by dowiedzieć się czy zawiera ona 23% podatku czy nie. Końcowa kwota na umowie czy fakturze może znacznie różnić się od tej, jaką podaje Ci przelicznik albo pracownik wypożyczalni.
  2. Opłaty przygotowawsze – są to zazwyczaj opłaty związane z przygotowaniem samochodu do wynajmu, czyli mycie, dotankowanie, uzupełnienie płynów itd. Niektóre wypożyczalnie informują swoich klientów, że posiadają taka opłatę i waha się ona od 50 do 100 zł. Jeżeli nie znajdziesz jej w cenniku, przeczytaj uważnie regulamin i sprawdź kwotę końcową, by “przypadkowo” kwota ta nie została Ci doliczona bez Twojej wiedzy.
  3. Limit kilometrów – większość firm wypożycza samochody bez limitu kilometrów. Gdy znajdziesz taką wypożyczalnię, która za każdy przekroczony kilometr dolicza nie małą kwotę, poszukaj takiej, w której masz to za darmo. Taka “przyjemność” może Cię słono kosztować.
  4. Mycie samochodu – obowiązkiem każdej wypożyczalni jest to, aby wydać klientom czysty samochód. Świadczy to wyłącznie o firmie. Jeżeli nie zdążysz albo nie chcesz go umyć, nie musisz. Upewnij się jednak, czy nie zostaniesz za to dodatkowo obciążony.
  5. Udział własny w szkodzie komunikacyjnej – jeżeli podczas wynajmu przydarzy Ci się stłuczka i będzie ona z Twojej winy, powinieneś ponieść koszty ewentualnych napraw. A co jak nie zostaniesz o tym poinformowany? Wtedy będziesz musiał zapłacić nie małą kwotę. Na ogół zobowiązany jesteś do zapłaty kwoty do 1 000 zł za każdą szkodę likwidowaną w ciężar polisy AC. Ważne jest tu słowa “do”. Zdążają się firmy wynajmujące samochody, które za każdą, nawet najmniejszą rysę na samochodzie pobierają 1 000 zł, a rzeczywisty koszt naprawy to niewiele ponad 200 zł. Warto pamiętać że depozyt to nie to samo co udział w szkodzie. Są to dwa odrębne tematy, o który często nie zostaniesz poinformowany.

Ubezpieczenie wynajmowanego samochodu

Wypożyczane samochody z reguły posiadają pełny pakiet ubezpieczeniowy – OC/AC/NNW/Assistance. Nie oznacza to jednak, że możesz czuć się bezkarnie, w sytuacji, gdy z Twojej winy nastąpi szkoda. Jak wspomniałam wcześniej, ponosisz wtedy koszty wynikające z umowy z tytułu udziału własnego w szkodzie. Wynajmując samochód zapytaj o dodatkowe ubezpieczenie albo zniesienie udziału własnego. Ceny za jedną dobę takiego ubezpieczenia wahają się w granicach od 20 do 40 zł za każdą dobę wynajmu.

Najważniejsza przy wynajmie samochodów jest cena, dodatkowe koszty i ubezpieczenie. Zwracaj uwagę na to co podpisujesz, uważnie czytaj regulamin i o wszystko co jest dla Ciebie niejasne – zapytaj. Szukając wypożyczalni samochodów zwróć uwagę czy na ich stronie internetowej jest dostępny regulamin i wzór umowy – dzięki temu będziesz mógł przeanalizować każdy jej punt. Wskazówki opisane powyżej mają sprawić, że będziesz mógł się cieszyć z wynajętego samochodu.