Wypożyczanie samochodu staje się coraz bardziej popularne. Wynająć pojazd można na długi, ale i krótki czas, a do wyboru jest bardzo szeroki wachlarz aut. Taka usługa z wielu powodów jest niezwykle wygodnym oraz ekonomicznym rozwiązaniem, jednak już podczas wynajmowania pojazdu warto wiedzieć, co jest ważne podczas zwrotu. Czym jest protokół przekazania samochodu? Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami!

Protokół przekazania samochodu – na co zwrócić uwagę

Bardzo istotną kwestią podczas oddawania samochodu są formalności. Protokół przekazania auta zawiera informacje o stanie pojazdu w momencie wypożyczenia oraz oczekiwań w chwili oddania przez klienta. Jest to bardzo ważny dokument, gdyż na jego podstawie wypożyczalnia ocenia, czy samochód jest tym, który miał zostać zwrócony. W chwili gdy klient oddaje pojazd, pracownik dokonuje dokładnych oględzin i weryfikuje jego stan, porównując do tego, w jakim został on wcześniej wypożyczony. Podpisany protokół przekazania samochodu dostają obie strony, tak jak ma to miejsce w przypadku wszystkich innych umów.

Pokwitowanie odbioru samochodu – co warto wiedzieć

Pokwitowanie odbioru samochodu to dokument, który podpisany przez przedstawiciela wypożyczalni oznacza, że auto zostało przyjęte z powrotem i nasze zobowiązania względem firmy się skończyły. Warto mieć go jeszcze przez jakiś czas, jako dowód, że rozliczyliśmy się z wypożyczalnią. Protokół przekazania auta ma za zadanie nie tylko sformalizować warunki wypożyczenia, ale także zabezpieczyć obie strony i jasno przekazać zobowiązania.

Umowa – koniecznie zapoznaj się z jej zapisami

Już podczas wypożyczania samochodu należy dokładnie przeczytać umowę. Poza kwestiami dotyczącymi uzyskania pojazdu, zawiera wiele informacji dotyczących jego zwrotu. Może być tam zawarta adnotacja o dodatkowych kosztach podczas odbierania samochodu. Wiele wypożyczali wymaga, aby odstawić pojazd w takim stanie, w jakim go zabrano. Nie tyczy się to tylko potencjalnych uszkodzeń czy wgnieceń, ale też pełnego baku oraz czystości i porządku w środku. W innym wypadku, gdy te warunki nie są spełnione, do ceny końcowej usługi doliczane są kolejne kwoty – ponieważ wypożyczalnia będzie musiała te czynności (sprzątanie, tankowanie) wykonać za nas.

Zwróć uwagę na miejsce zwrotu pojazdu

Przy oddawaniu samochód ważne jest pokwitowanie odbioru samochodu, lecz nie można zapomnieć o pewnych detalach, które wydają się oczywiste. Termin oraz miejsce oddania auta są zapisane w umowie. Zwykle zwraca się je do tego miejsca, w którym wypożyczyliśmy samochód, jednak niektóre firmy mogą mieć inne procedury. Przekroczenie daty może skutkować naliczeniem kolejnej doby użytkowania, ale także karą pieniężną za zwłokę, więc warto uważnie zapoznać się z dokumentami.

Ostatni krok – rozliczenie kaucji

Kolejną kwestią jest rozliczenie wpłaconej kaucji. Podczas wypożyczania auta, firmy blokują na karcie kredytowej klienta środki lub przyjmują gotówkę, która jest dla nich zabezpieczeniem. Wraz ze zwrotem pojazdu, po jego oględzinach, kaucja jest oddawana klientowi. Jeśli jednak samochód jest uszkodzony, jej część lub całość może zostać zabrana na rzecz naprawy szkód. O kaucji warto pamiętać w chwili gdy dostajemy pokwitowanie odbioru samochodu.
Jak widać, podczas wypożyczania i zwrotu pojazdu należy przygotować się na kilka formalnościach. Dopełnienie ich znacznie ułatwi proces i Tobie, i pracownikom wypożyczalni, a przede wszystkim pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze. Nie zapomnij o najważniejszych dokumentach, takich jak protokół przekazania auta oraz pokwitowanie odbioru samochodu. Zadbaj o czystość i koniecznie napełnij bak. Szerokiej drogi!