Planujesz wynajem auta prywatnie lub dla firmy i zastanawiasz się, jak wygląda kwestia ubezpieczenia wynajętego samochodu? W tym artykule wyjaśniamy wszystkie zagadnienia związane z ubezpieczeniem auta z wypożyczalni oraz tego, kto odpowiada za szkody w wypożyczonym pojeździe.

Ubezpieczenie wynajętego samochodu – OC

Jak zapewne wiesz, każdy zarejestrowany samochód musi posiadać aktualne ubezpieczenie OC. Dokładnie tak samo jest w przypadku auta z wypożyczalni. Dzięki ważnemu OC, w przypadku kolizji lub wypadku, to ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie osobom poszkodowanym podczas zdarzenia. W takiej sytuacji ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej zapewnia odciążenie materialne osoby kierującej. Aby zostać zwolnionym z odpowiedzialności materialnych w przypadku kolizji, czy wypadku, osoba wypożyczająca i kierująca pojazdem, musi spełniać kilka podstawowych warunków: powinna mieć wszystkie niezbędne uprawnienia do kierowania autem oraz nie może być pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Jeżeli najemca spełni wszystkie powyższe warunki, koszty powstałe w trakcie incydentu zostaną pokryte przez ubezpieczenie wynajętego samochodu.

Ubezpieczenie samochodu z wypożyczalni – AC

W przypadku auta z wypożyczalni sprawa polisy AC wygląda bardzo podobnie, jak w przypadku samochodu prywatnego czy firmowego. Wypożyczając samochód, kierowca jest zobowiązany odpowiednio dbać o auto oraz zwrócić je w stanie niepogorszonym. Niestety, na drodze mogą przydarzyć się nieoczekiwane przygody, takie jak przypadkowe zarysowanie lakieru, kradzież lub wybicie szyby. Właśnie na wypadek takich i podobnych sytuacji wypożyczalnie decydują się na wykupienie autocasco.

Dokładny zakres oraz warunki polisy AC są zawsze określone w umowie z ubezpieczycielem. Warto więc dokładnie zapoznać się z jej treścią, ponieważ firmy ubezpieczeniowe niekiedy wyłączają pewne szkody z zakresu ubezpieczenia oraz zastrzegają dokładne procedury, na przykład w przypadku kradzieży czy aktów wandalizmu. Wypożyczalnie bardzo często decydują się na ubezpieczenie wynajętego samochodu polisą AC i wkładem własnym. Oznacza to, że część strat kierujący będzie musiał pokryć z własnej kieszeni.

Kto pokrywa koszty za szkody w wypożyczonym aucie?

Ubezpieczenie OC jest przypisane do konkretnego pojazdu i ma za zadanie chronić osoby poszkodowane w wypadku komunikacyjnym, np. podczas kolizji. W związku z tym ubezpieczyciel musi wypłacić odszkodowanie, bez względu na to, czy szkoda została spowodowana przez właściciela samochodu, czy osobę wypożyczającą pojazd. Oczywiście ubezpieczyciel nie pokryje szkód w przypadku, gdy kierowca przebywał pod wpływem środków odurzających czy alkoholu oraz gdy uciekł z miejsca wypadku.
Wypożyczalnie muszą być przygotowane na ten scenariusz, więc w regulaminie lub umowie najmu zastrzega się, że w takiej sytuacji wszelkie szkody zostaną pokryte z kieszeni najemcy. Ubezpieczenie samochodu na wynajem nie pokryje także szkód spowodowanych przez osobę, która kierowała pojazdem, mimo że to nie ona jest wynajmującym.

Dodatkowe ubezpieczenia, z których może skorzystać wynajmujący

Ubezpieczenie wypożyczonego samochodu obejmuje OC i AC, jednak nie są to jedyne produkty, z których może skorzystać wynajmujący. Klient wypożyczalni może dodatkowo wykupić ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków czy ubezpieczenia Assistance. Przed czym mogą one chronić wynajmującego?
Ubezpieczenie wynajętego samochodu NNW zapewnia wsparcie finansowe w przypadku, gdy kierowca lub pasażer doznali trwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku drogowego. Z kolei Assistance jest polisą gwarantującą kierowcy szeroką pomoc techniczną na drodze. Taką opcję warto rozważyć szczególnie jeżeli planujemy wynajem długoterminowy, jednak należy zwrócić uwagę na to, jak szybko wybrany ubezpieczyciel udzieli nam niezbędnej pomocy.
Jeżeli postanowiłeś wynająć auto z wypożyczalni, pamiętaj, aby szczegółowo zapoznać się z OWU, czyli ogólnymi warunkami ubezpieczenia, w których są ustalone szczegółowe zasady oraz ograniczenia obowiązujące obie strony.