Wypożyczenie samochodu to świetny sposób na szybki, bezpieczny i wygodny transport. Stanowi komfortową alternatywę dla podróżowania środkami komunikacji zbiorowej. Cieszy się coraz większą popularnością wśród osób podróżujących służbowo lub na wakacje. Czy samochód z wypożyczalni można jednak zabrać za granicę? Sprawdźcie, jakie wymogi trzeba spełnić.

Wypożyczalnia samochodów za granicę – warunki

Odpowiedź na pytanie, czy samochód z wypożyczalni można zabrać za granicę, zależy głównie od firmy, z której usług korzystamy. Legalnie jest to jak najbardziej możliwe, lecz różne wypożyczalnie posiadają różne zasady, regulacje i procedury, które mogą utrudnić wyjazd pożyczonym samochodem za granicę. Aby wyjechać za granicę wypożyczonym autem, musimy sprawdzić, czy dana wypożyczalnia daje taką możliwość i do jakich krajów możemy się udać.
Jeśli jest taka możliwość, musimy uzyskać odpowiednie pozwolenie na wyjazd, gdyż podróżując nie swoim autem, w niektórych krajach możemy zostać poproszeni o potwierdzenie zgody właściciela. Wyjazd do większości państw UE nie powinien być problemem, gdyż obowiązuje w nich polska polisa OC. Kłopoty może sprawiać polisa AC, która dotyczy zwykle obszaru Rzeczpospolitej i będzie wymagała uiszczenia dodatkowej opłaty za granicą.

Wynajem samochodu za granicę – procedury

Jeśli szykujemy się do podróży, musimy pamiętać, że każda wypożyczalnia samochodów za granicę posiada własny regulamin. Należy się z nim dokładnie zapoznać, aby uniknąć kar za wszelkie niedopatrzenia. Oto kilka standardowych formalności, z którymi spotkamy się najpewniej, jeśli interesuje nas wynajem auta na wyjazd za granicę:

 • Wypożyczalnie żądają dodatkowej opłaty za możliwość wywiezienia samochodu poza granice kraju.
 • Najprościej będzie podróżować wypożyczonym autem za granicą po krajach Unii Europejskiej, gdyż obowiązuje w nich polska polisa OC. Pamiętajmy jednak, że warunki polisy mogą być różne i mogą uwzględniać dodatkowe kryteria.
 • Wyjeżdżając za granicę wynajętym samochodem, należy posiadać: umowę najmu, dowód rejestracyjny pojazdu oraz dowód ubezpieczenia OC.
 • Wyjeżdżając za granicę do państw spoza Unii Europejskiej, potrzebna jest tzw. „zielona karta” (Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego), która może być zapewniana przez wypożyczalnię lub wymagać uiszczenia dodatkowej opłaty.

Oprócz standardowych procedur, każda z wypożyczalni może posiadać swoje własne zasady i wymagania. Dlatego też tak kluczowe jest zapoznanie się z jej regulaminem, aby uniknąć jakichkolwiek niedomówień i pomyłek, które mogą nas naprawdę sporo kosztować.

Wynajem auta na wyjazd za granicę – na co zwrócić uwagę?

Wynajem samochodu za granicę to bardzo dobry sposób na szybkie, ekonomiczne i wygodne podróżowanie po krajach Unii Europejskiej. Przed podjęciem decyzji o wyjeździe, warto jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii. Oprócz wspomnianych formalności, dobrze jest kierować się zwyczajnym zdrowym rozsądkiem. Oto kilka pytań, które mogą Wam pomóc:

 • Czy państwo, do którego się wybieramy, jest przyjazne dla kierowców?
 • Jakie są w nim ceny paliwa?
 • Jak wyglądają procedury tankowania w wybranej przez nas wypożyczalni?
 • Jak prezentuje się stan wypożyczanego samochodu?
 • Czy wszystkie ewentualne usterki/mankamenty pojazdu zostały zgłoszone do wypożyczalni?
 • W jakich godzinach można odebrać i zwrócić pojazd?
 • Czy samochód można zwrócić do innego punktu wypożyczalni, a jeśli tak, to czy trzeba za to płacić?

Nowoczesne wypożyczalnie oferują klientom bardzo dużo możliwości. Są elastyczne i otwarte na nieszablonowe rozwiązania. Każdy, kto wyjeżdża za granicę wynajętym samochodem, powinien jednak bezwzględnie przestrzegać regulaminu oraz stosować się do dodatkowych wymagań. Jeśli będziemy pamiętać o wszystkich formalnościach, wynajem auta na wyjazd za granicę powinien być wygodną i ekonomiczną metodą na szybką podróż bez konieczności eksploatacji własnego pojazdu lub polegania na komunikacji zbiorowej.